Słyszałaś o zegarze biologicznym? Ludzkie ciało funkcjonuje w rytmie okołodobowym. To odkrycie zostało nagrodzone Noblem w dziedzinie fizjologii i medycyny zaledwie cztery lata temu. Twój wewnętrzny, biologiczny zegar jest powiązany z porą życia, porą roku, cyklem miesięcznym i dniem. Wszystko działa i powtarza się w określonym rytmie. Jesteś powiązana z naturą, jesteś częścią natury. Rodzenie dziecka jest wpisane w cykl życia. Menstruacja to cykliczne obumieranie i tworzenie. Im bardziej jesteś zgrana z rytmem natury i ze swoim własnym rytmem, tym jesteś zdrowsza i gotowa do ciąży.
Dlaczego ten rytm jest tak ważny?
Ten wewnętrzny zegar precyzyjnie reguluje poziomy hormonów, sen, temperaturę ciała, apetyt, metabolizm i ciśnienie krwi. Jeśli nie jest zsynchronizowany z otoczeniem, czujesz się gorzej. Idealnym przykładem jest zjawisko jet lag’u i tego, jak się czujesz, gdy po długim locie wylądujesz na egzotycznej wyspie w strefie czasowej różniącej się o wiele godzin.
Jak zatem synchronizować swój wewnętrzny zegar z naturalnym rytmem natury?
Przyjrzyjmy się dobie. Co się dzieje w poszczególnych przedziałach czasowych wg Ajurwedy:
Poranek:
- Budzisz się między 2.00 a 6.00 rano i nie możesz zasnąć? Wpadają Ci wtedy najlepsze pomysły do głowy? Wtedy w przyrodzie dominuje dosza Vata, to ta kreatywna i lekka, pełna pomysłów. Dlatego też jeśli wybudzasz się w tych godzinach, jest Ci po prostu trudniej zasnąć ponownie.
- Ajurweda zaleca, by wstać przed 6 rano. Tak, to może być nawet 5.55 😊 właśnie dlatego, że dominuje wówczas Vata, lekka i zwiewna. Masz wtedy więcej energii do wstania z łóżka, ponieważ…
- …Między 6.00 a 10.00 jest się trudniej rozbudzić. To dlatego, że w tym czasie dominuje energia Kaphy, czyli ociężałość, powolność. Trudno się wtedy rozbudzić. I właśnie dlatego wiele osób typu Kapha (tych otulonych tłuszczykiem, wolniejszych, bardziej statycznych) ma największy problem z wstawaniem. Wstają po 7, 8, 9 rano. A pierwszy posiłek zjadają koło 10.00. Często mówią, że potrafią się dopiero rozruszać o 10.00 i po kawie (a tak naprawdę, to dlatego, że od godziny 10.00 zaczyna dominować energia Pitty).
Południe:
- Za to jeśli masz duże zadanie do wykonania, trudną rozmowę, projekt do zakończenia, to najlepiej zająć się nim między 10 a 14.00, bo wtedy energia Pitty, czyli ognia i transformacji nam sprzyja.
- Między 12.00 a 14.00 najlepiej jest zjeść największy, najbardziej złożony posiłek, ponieważ nasze trawienie jest wówczas najlepsze. Masz ochotę na pizzę albo tort? Zjedz go w tych godzinach. Twoje ciało poradzi sobie najlepiej z nim właśnie wtedy.
- 14.00 – 18.00 to czas na relaks, na hobby, czas spędzania z rodziną, przebywanie w naturze. Kreatywne działania. O odpoczynku, który wcale nie jest takim „prostym tematem” jakby się wydawało, poczytasz tutaj. Sprawdź jak odpoczynek wpływa na Twój układ rozrodczy.
Wieczór:
- A 18.00 – 22.00 to czas na wyciszanie, relaks, przygotowanie do snu. Ten czas jest szczególnie ważny dla Ciebie jeśli masz problem ze snem i/lub zasypianiem, a sam sen Cię nie regeneruje. Nakręconego, nabuzowanego, naszprycowanego telefonem i sztucznym światłem mózgu nie wyłączy tak, jak lampki nocnej. On też potrzebuje wycieszenia. Co ważne, wiele kobiet w tym czasie uprawia sport, jogę, biega, ćwiczy na siłowni. Ajurweda jednak zaleca, by aktywność fizyczną przenieść na godziny poranne. Wieczorny sport nie sprzyja wyciszeniu i przygotowaniu do regeneracyjnego snu.
- Ostatni posiłek jesz ok. 19.00, po to, by ciało miało szansę na jego strawienie w pełni, ponieważ…
Noc:
- o 22.00 wątroba zaczyna swoją pracę. Oczyszcza ciało. Dla wielu to duża pokusa, aby popracować, bo czują nowy zastrzyk energii. Ale to błąd, który może w dalszej perspektywie kosztować zdrowie. Czas między 22.00 a 4.00 rano to czas pracy wątroby, oczyszczania i regeneracji.
- W okolicach godziny 22.00 powinnaś iść spać, a przynajmniej położysz się do łózka i przygotujesz się do snu. Bez telefonu, bez telewizora.
Dlaczego to jest tak istotne dla ciąży i dziecka?
DLA CIĄŻY:
Ajurweda uczy, że optymalny czas przygotowania do ciąży powinien trwać 12 miesięcy przed planowaną ciążą. Te cztery trymestry PRZED są tak samo ważne dla zdrowej ciąży i zdrowia dziecka, jak kolejne 4 trymestry: trzy trymestry ciąży i pierwszy trymestr po porodzie. Im szybciej zsynchronizujesz się z rytmem, tym szybciej uregulujesz swój wewnętrzny zegar. A zsynchronizowany zegar to uregulowana gospodarka hormonalna, miesiączka, sprawniej działający układ rozrodczy. Jesteś w rytmie, regularności, pewnej przewidywalności a to właśnie rytm jest jednym z fundamentów kobiecego zdrowia.
DLA NARODZONEGO DZIECKA:
Im szybciej Ty wprowadzisz w swoje życie zdrowe nawyki oparte na regularności, tym łatwiej i naturalnie, będziesz mogła te rytuały przekazywać swojemu dziecku. Od niemowlęcia. Dla takiego maluszka (a im mniejszy tym bardziej) rytm jest wszystkim! To podstawa zdrowia, daje mu poczucie przewidywalności a przewidywalność daje poczucie BEZPIECZEŃSTWA. A przecież dla takiego Maluszka, który spędził 9 miesięcy w ciepłym, cichym, bezpiecznym brzuchu ten głośny, przebodźcowany, wypełniony ostrym światłem świat jest totalnie nieznany. Zatem jeśli dziecko będzie codziennie karmione, kąpane i usypiane w tych samych godzinach, codziennie, miesiąc w miesiąc, budujesz jego:
- zdrowie
- poczucie bezpieczeństwa, co tak naprawdę już na tym etapie przekłada się na jego pewność siebie w dorosłym życiu – ale to jest temat na osobny wpis 😉
- W takim rytmie jest Ci łatwiej opiekować się dzieckiem, planować, wiedząc kiedy dziecko ma drzemki.
Co możesz zrobić, tu i teraz, z tym co masz ?
Zadbaj o rytm swojego dnia, regularność, rytuały. Z jednej strony niby proste, z drugiej jest związane ze zmianą/ tworzeniem nowych nawyków. I to już nie jest takie proste. Z moimi klientkami pracuję metodą małych kroków zaczerpniętą z japońskiej filozofii kaizen stosowanej m.in. w amerykańskich przedsiębiorstwach. To zasada mówiąca, że zmiany wprowadzamy małymi krokami, stopniowo, bez drastycznych zmian po to, by mózg nie zaczął oporować i tworzyć tysięcy argumentów „na nie”. Przeprowadziłam przez nią wiele klientek, które zaczęły chodzić spać o 22.30 zamiast o 1 w nocy, a ostatni posiłek zjadają o 19.00 zamiast o 22.00. Większość Kobiet, które przychodzą do mnie z zaburzeniami hormonalnymi, z problemami tarczycy, z problemami układu rozrodczego to kobiety, które są bardzo aktywne, pracują codziennie dużo i intensywnie, chodzą spać późno i mało odpoczywają. Są zmęczone, zestresowane, wypalone. I mają problem z zajściem w ciążę lub jej utrzymaniem. ZASTANÓW SIĘ:
- jak wyglądał Twój wczorajszy dzień? (tak, wczorajszy dzień- bo tak wygląda większość Twoich dni)
- ile posiłków zjadłaś i w jakich godzinach?
- o której godzinie wstałaś i poszłaś spać?
- o której godzinie, ile i jak odpoczywałaś?
- ćwiczyłaś? O której godzinie?
- do której godziny pracowałaś?
- czy Twój cykl menstruacyjny jest regularny?
- czy Twój tryb życia jest przewidywalny? Cykliczny, regularny?
- jakie posiłki jadasz latem a jakie zimą? Czy przeważają produkty sezonowe?
Jeśli masz ochotę, chcesz o coś dopytać, napisz w komentarzu lub umów się ze mną na konsultację, która pozwoli dokładniej zweryfikować Twoje zdrowie i opracować konkretny, indywidualny plan naprawczo-wzmacniający Twoje zdrowie.