Katar, problemy z zatokami, przeziębienia, obrzęki to najczęstsze dolegliwości, z którymi możesz się spotkań w kwietniu. Możesz też czuć złość i mieć problemy skórne a z drugiej strony przebierasz nogami i masz w sobie entuzjazm do nowego działania. Czemu tak się dzieje? Ajurweda tłumaczy to prosto i daje proste wskazówki jak zadbać o siebie w kwietniu.
1. Zrozum siebie czyli jesteś częścią natury czyli WILGOĆ w przyrodzie i …ciele
W przyrodzie dominuje teraz bardzo dużo wilgoci. Deszcze pobudzają rośliny do życia. Nasiona w ziemi pęcznieją, nabierają wody, po to by zaraz wykiełkować. I z naszym ciałem jest podobnie. Więcej wilgoci w przyrodzie, która Cię otacza to też więcej wilgoci w ciele i przez to jesteś podatna na zaostrzenie Kaphy: nadmiar śluzu, flegmy, katar, zapchane zatoki. Opuchnięte stopy, dłonie i ogólne poczucie opuchnięcia.
W związku z tym wybieraj ostre, moczopędne i napotne produkty.
Ostre to: cynamon, cayenne, imbir i czarny pieprz, które poprawiają krążenie
Moczopędne są: seler naciowy, jarmuż, kapusty. One wysuszają ciało z nadmiaru wilgoci.
Naturalne środki napotne (diaforetyki) pomagają pocić się poprzez rozszerzenie naczyń włosowatych, również pomogą pozbyć się nadmiaru wilgoci: rzodkiewka, musztardowiec, rukola, szczypiorek, surowa cebula i czosnek, mięta, rozmaryn i bazylia.
2. Entuzjastyczne pobudzenie!
To dość oczywiste! W końcu po długiej zimie przychodzi długo oczekiwane ciepło. To ciepło pobudza krążenie krwi, która dochodzi do każdej kończyny. A napływająca krew do każdego twojego mięśnia sprawia, że „Cię nosi”, że chcesz wyjść na zewnątrz, poruszać się, pospacerować, uprawiać ogródek
3. Tendencje do złości?
W psychologicznym ujęciu Twoja skłonność do złości, irytacji gniewu może się zwiększyć. Skąd i dlaczego teraz? Bo Twoja wątroba jest dość gorąca i aktywna o tej porze roku a to właśnie wątroba jest połączona z tymi emocjami.
A pamiętasz przysłowie „złość urodzie szkodzi”. Szkodzi, ponieważ z wątroba i uczuciem złości połączona jest również skóra. A że wątroba jest teraz pobudzona i chce się oczyszczać to możesz zauważyć u siebie większa tendencję do wysypek i wyprysków skórnych. Jak sobie pomóc? Jedz gorzkie warzywa, które mają właściwości wychładzające krew.
4. Pyłki kwiatów, alergie i zestresowana wątroba
Zaczyna się okres, gdy wszystko zaczyna kwitnąć, w powietrzu robi się gęsto od pyłków. To obciąża i stresuje wątrobę, która pracuje intensywnie w tym okresie. Daje to typowe objawy czyli katar, swędzenie oczu (spowodowane gorącą wątroby), wysypki i ból gardła. Tu warto wesprzeć oczyszczanie wątroby za pomocą gorzkich pokarmów.
5. Więc jedz gorzkie pokarmy!
Gorzkie czyli zielone. Nowalijki, sałaty, kiełki, koper włoski, rukiew wodna, boćwina, sałata radicchio, kalarepa, sałata, cykoria.
Swoje posiłki posypuj obficie:
• natką zielonej pietruszki
• szczypiorkiem lub delikatną zieloną cebulką
• koperkiem
• bazylią
• młodą pokrzywą (to dobra okazja, by wyruszyć na spacer za miasto, nacieszyć się słońcem, powietrzem i zebrać darmowe superfood)
• a może masz w ogrodzie czosnek niedźwiedzi? Ja mam to szczęście, że u mnie rośnie łąka czosnku. W naturze czosnek jest pod ochroną i nie można go zbierać „na dziko” ale na wielu targach można już zakupić sadzonki i wysadzić go u siebie, nawet w doniczce.
• z innych „zielonych” do posypywania dobry jest proszek z liści indyjskiej MORINGI (do kupienia w sklepach internetowych, zwróć uwagę na bio. Zawiera ponad 90 składników odżywczych, w tym 40 silnych przeciwutleniaczy. Uwaga – nie może być spożywany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.
6. Wstawaj wcześniej!
Czas, by zacząć budzić się o 6 rano a najlepiej jeszcze wcześniej. Pora roku i wczesne słońce temu sprzyjają. Drzemki w ciągu dnia są niewskazane.
7. Oddech i ruch
Głęboki oddech działa lepiej niż kawa 😉 Wykonaj prostą praktykę: kilka pełnych głębokich wdechów i wydechów. Twoje pełne oddechy powinny obejmować zarówno opadanie przepony (oddychanie brzuchem), jak i rozszerzanie klatki piersiowej. Tylko tyle i aż tyle.
Zmiana godzin i wydłużenie dnia sprzyja ruchowi na świeżym powietrzu: czas na rower, spacery, grzebanie w ogródku lub to na co masz ochotę. Bardzo dobrym ćwiczeniem stymulującym płuca i wątrobę są wygięcia do tyłu (np. jogowa pozycja ryby- prosta i skuteczna).
8.Szczotkowanie na sucho
Zastąp rozgrzewające olejowania ciała – praktyką szczotkowania na sucho, które pobudzi twój układ limfatyczny, naturalnie pozwoli usunąć toksyny i ma właściwości antycellulitowe 😉
Po wdrożeniu tego, jedyną opcją jest uczucie lekkości i rześkości jak wiosenny wiatr 😊