Jaki jest twój ulubiony napój? Co pijasz najczęściej i najwięcej w ciągu dnia? Kawa? Woda gazowana? Woda mineralna? Herbata? Czarna, zielona, owocowa? A może napary ziołowe- i jesteś z siebie zadowolona, że popijasz ziółka zamiast kawy? O wszystkich słodzonych, gazowanych napojach nie wspomnę.
Ajurweda jednak poleca jako najlepszy napój, który nawilża CIEPŁĄ WODĘ. Tak, taka przegotowaną z czajnika.
Dlaczego ciepła woda?
- Oczyszcza jelita z resztek niestrawionych pokarmów. Przesuwa resztki pożywienia jak miotła. Pomyśl: czym lepiej domyjesz tłustą butelkę: ciepłą czy zimną wodą? W czym tłuszcz się szybciej rozpuści?
- Nawilża jelita a nawilżone jelita to lepsze trawienie i przyswajanie składników odżywczych. Całe ciało jest wówczas lepiej nawilżone: i organy wewnętrzne, i tkanki rozrodcze, i skóra. Wyobraź sobie: gdy polejesz skórzaną teczkę zimną wodą to ona spłynie po teczce. A ciepła woda? Ciepła wniknie w skórę…
- Lepsze trawienie to mniej toksyn w ciele. Według Ajurwedy każda choroba zaczyna się od słabego metabolizmu i odkładania się toksyn w ciele. Z dobrze strawionego jedzenie nasz organizm czerpie potrzebne składniki odżywcze a pozostałości zamiast krążyć po układzie krwionośnym i odkładać się w organach są wydalane poprzez pot, mocz i wypróżnienia. Jeśli chcesz poczytać więcej o tym, dlaczego mocne trawienie wpływa na zdrowie, Twoją płodność i odżywienie tkanek rozrodczych zajrzyj tu.
I jeszcze więcej:
- Ciepła woda w związku z tym co napisałam wyżej, pomaga w odchudzaniu 😉 Wbrew panującym przekonaniom, odchudzaniu wcale nie sprzyja lekkie jedzenie fit (sałatki i produkty light), które zwykle są zimne. Podstawą odchudzania jest wzmocnienie metabolizmu, a żeby go wzmocnić, potrzebne jest ciepło, w tym co jesz i w tym co pijesz.
- Nawilża skórę: więcej wypitej wody to mniej balsamów i kremów, bo po prostu nie będziesz ich potrzebować w tak dużych ilościach 😉 Nawilżenie skóry od środka to najefektywniejszy sposób nawilżania skóry.
- Pomaga likwidować uczucie zimna w ciele. Masz zimne ręce, stopy? Sypiasz w skarpetkach? Kiedyś myślałam „ten typ tak ma” ale gdy zaczęłam pić ciepłą wodę, zaczęłam rozgrzewać ciało, dostarczyć mu ciepła i problem zniknął. Zatem jeśli myślisz o sobie „ten typ tak ma”, to zacznij pić ciepłą wodę i przekonaj się, że wcale tak nie ma 😉
- Z punktu widzenia Ajurwedy: układ rozrodczy jest „zarządzany” przez bioenergię Vata. Aby Vata była w równowadze (czyli również Twój układ rozrodczy) to potrzebne jest m.in. CIEPŁO I NAWILŻANIE. A jak go dostarczyć w najprostszy, najszybszy i najtańszy sposób? Oczywiście poprzez picie ciepłej wody.
Zdiagnozuj się
Jak jest u Ciebie? Jak pijesz? Lubisz smak wody? Zapominasz? Masz w ogóle wyrobiony nawyk picia wody?
Przeczytaj poniższe opisy. Tak, Ajurweda sklasyfikowała główne „typy” pod katem pragnienia i picia wody. Oczywiście nie musisz być tym typem i zgadzać się z opisem w 100%, ale zobacz, który jest najbliższy Tobie. Z którym zgadzasz się najwięcej.
VATA – regularne picie wody to dla Ciebie wyzwanie. Masz zmienne pragnienie. Zapominasz pić wodę. Nie masz tego w nawyku, albo musiałaś się nauczyć ją pić. Więcej, nie przepadasz za smakiem wody i koniecznie woda musi być z czymś, z sokiem, z cytryną. Pamiętaj, woda z dodatkiem czegoś to napój o konkretnych właściwościach, które mogą Ci pomóc, ale mogą też zaostrzyć dolegliwości. Np. gdy cierpisz na zgagę lepsza dla Ciebie będzie woda z limonką zamiast z cytryną.
PITTA – jeśli nie wypijesz odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia, to najpewniej zaczyna Cię boleć głowa. Masz w sobie ogień, więc ta woda jest niezbędna. W nocy budzisz się i musisz się napić? To właśnie Pitta, Twój ogień wewnętrzny. Łatwo się odwadniasz, a do tego pijesz – bo lubisz i masz swój rytuał – sporo kawy i herbaty, czy czerwone wino. Te napoje dodatkowo odwadniają.
KAPHA – z natury jesteś nawilżona. Pijesz, ale z umiarem i z reguły więcej, kiedy jest gorąco. Twoja natura to śluz, ociężałość i zatrzymanie wody, dlatego obawiasz się, że woda jeszcze bardziej to wzmoże.
Pij zatem wodę umiejętnie: ciepłą i w odpowiedniej ilości dla swojej doszy. Naucz się ją pić dla swojego dobrobytu.
Co możesz zrobić już teraz?
Wprowadź terapię gorących łyków.
- Zaopatrz się w mały termos lub kubek termiczny, żeby zmieścił się do torebki i żebyś miała go cały czas ze sobą. Osobiście używam tańszego termosu, bo on z czasem wytraca ciepło i dzięki temu, w termosie mam bardzo ciepłą wodę zamiast wrzątku.
- Taką wodę popijasz cały dzień małymi łykami. Najlepiej 2-3 litry dziennie. Termos nosisz cały czas ze sobą.
- Jeśli smak samej wody Ci nie odpowiada, możesz dodać plasterek wybranego, sezonowego owoca (np. jabłka) albo liść mięty, bazylii, korę cynamonu po to, by aromatyzować wodę.
- Wprowadź nawyk picia wody. Naucz się i pij już zawsze 😊
Efekty zauważysz bardzo szybko:
- Nawilżona skóra
- Łatwiejsze wypróżnienia
- Jest Ci cieplej
- Mniej wzdęć, gazów i zaparć.
- Jesteś lżejsza
- Czujesz się lepiej.
Powodzenia!
Chcesz się podzielić wrażeniami? Pijasz ciepłą wodę czy masz z tym problem? Może masz pytania i mogę Ci coś podpowiedzieć. Pisz śmiało! Napisz w komentarzu a ja z przyjemnością odpowiem.